2010. június 1., kedd

A csúcsa a gyökereknek- a királyok zöldsége-k királya

Hippocrates szerint is gyógynövény: rákmegelőző, de gombaölő, gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatása miatt is.



Késöbb a királyok zöldségének nevezték, a ma már a zöldségek királyaként emlegetett, csak nyúlárnyékként csúfolt évelő, gyöktörzses, korábban lilomfélék közé sorolt, Asparagus officinalis./300 fajta közül/
Zöld, fehér, lila szinekben pompázhat fajtától,és   a termesztési módja szerint:  a rizomából takarás nélkül felfelé törekvő hajtás, melyet a napfény szinez zölddé, a bakhátas termesztéssel, gyenge hajtásai, a sípok  fehérek,  a föld alól kell szüretelni.A lila pedig a köztes állapotú, már éppen kibujt a földből,és a hajtásban a klorofill termelödése kezd beindulni.Szedés után hírtelen le kell hűteni, sokkolni, hogy az életfolyamatok leálljanak, és finom, zsenge maradjon.
Gyakorlatilag kalórai mentes, 94%-os viz tartalmú, tele rostokkal/fructo és oligo szacharidok/, vitaminokkal, 
vitális anyagokkal / mester antioxidansok, mint
carnosin és glutation, valamint karotenoid/.
Sok káliumot, vasat, foszfort, kalciumot, nátriumot tartalmaz, nyomelemeket /szilicium, on, molibden/.
Legjellemzőbb az aszparagin aminosav tartalma/izét adó/, amely egyben
Afrodiziákum.......


Krétán például, ahol természetes a spárgát rendszeresen fogyasztni, átlag 10 évvel tovább élnek  az emberek.
Valójában a nyers, friss zöldség, a belőle készült lé a legtáplálóbb, ám a valódi spárga ízet biztosító aszparaginsav pároláskor válik igazán aktívvá, és így kulinárisan is élvezetessé,  és ekkor fejti ki a maximális védő hatást, pl a rákos megbetegedések vonatkozásában.
Mivel kiváló vizelethajtó, illetve méregtelenítő hatása van, alkalmas olyan állapotokban a jobbításra, mint a másnaposság, valójában akkor, ahol a tünetek alapja az oxidativ stressz,  a májsejtek vonatkozásában.
Bör tünetek, mint akne, szintén kiválóan reagálnak a spárga fogyasztására. Nem utolsó sorban hatása van a narancsbőrre, amennyiben méregtelenít, és közben a bőr feszesedik.
Száritmánya viszont például fogfájás ellenszere lehet.
Érdekes és fontos az a tulajdonsága, amely általában jellemző a legtöbb növekvő növényi részre, mint pl a sárgarépa csúcsa, vagy a karfiol rózsája, magasabb a koncentrációja bizonyos telomeraz fehérjének, amely azért felelös, hogy az ismétlődő sejtosztódások során újra és újra tökéletes kromoszómájú sejtek jöjjenek létre. Avagy az örök fiatalság forrása?
Ugyanakkor jó azt tudni, hogy ez a bizonyos fehérje, a már önállósult daganatos sejtvonalakban is a felelöse  a halhatatlanságnak.
Addig is,amig ezek a hagyományok igazolódnak,  már csak csupán kulinaris élvezetként érdemes a tavaszi-tisztító menünkbe beiktatni egy-két finomságot

                                             
BioBodyguard

Nincsenek megjegyzések: