2009. április 30., csütörtök

Bólogat az eperfa lombja




Van belőle hatalmasra 
növő, igazi árnyat 
adó,és van akár 
esernyőként 
elterülő. 
Közismerten
selyemhernyó eledel.





A termése fehér, fekete, vagy vörös, a fajtától függően.Izletes, és hasznos hatóanyagok tárháza. Most azonban a leveleire koncentrálok.Gyűjthető és szárítás után egész évben a rendelkezésünkre áll, hogy hasznát vegyük.
Miben is?
Ne alakuljon ki az un.inzulinrezisztencia, és a következményes metabolikus szindroma.
Vagyis, az az állapot, amikor a nagyrészt szénhidrátokból álló táplálkozás mellett a sejtjeink érzéketlenné válnak az inzulin hatására. Így tartósan magasan szinten marad  a vércukor. Viszont, mivel a sejtekbe nem tud bejutni, az inzulin hatástalansága miatt, relatív "éhezés", tovább fokozódó táplálkozás, elhízás, magasvérnyomás, kóros vérzsír értékek, érelmeszesedés, majd az inzulin termelő sejtek kimerülése miatt cukorbetegség alakul ki.
Az eperfalevél, különösen a fehér eperfa levelének teája,  alkalmas arra, hogy a táplálkozással felvett összetett cukrok ne hasítódjanak egyszerű cukrokra a tápcsatornában, igy az emésztés során  a lassabb felszívódás nem okozza a vércukorszint extrém megemelkedését, és a maximális inzulin válasz is elmarad. Ez az anyag a DNJ /1-deoxynojrimycin/.A levelek fitoszterol tartalma pedig segít a vérzsír csökkentésében, különös tekintettel a rossz koleszterinre.
Vagyis, ha minőségi táplálkozást folytatunk, és  a napi menüben szerepelnek olyan alapanyagok, mint hagyma, fokhagyma, csicsóka /örménygyökér, gyermekláncfű/, vagyis egy természetes, cukor pufferelő hatással bíró hatóanyag, az inulin, amely energiaforrásként szerepel, de nincs vércukor emelő hatása. Illetve az eperfalevél tea, amely a táplálékkal bekerült összetett szénhidrátok bontását módosítva, előzi meg az egyszerű cukrok gyors felszívódását. 
A harmadik lehetőség, amely a minőségi, bio táplálkozás során a vércukorszint egyenletessé tételében szerepet játszhat az, hogy bizonyos táplálékok, un. alfa liponsavat tartalmaznak.Ennek az a hatása, hogy segíti a cukrok sejtekbe kerülését, ilyen módon is csökkentve a vércukorszintet, és az  összes káros következményt. Ezt amúgy a szervezet is termeli, de megtaláható a burgonyában, a céklában, répában, vörös húsokban.
És, ha a következő fűszereket is tudatosan használjuk, a bio, minőségi táplálkozás során:fahéj, kurkuma, gyömbér, szegfűszeg, kapor, akkor nagyon sokat tettünk, akár az inzulinrezisztencia megelőzésében, "gyógyításában", vagy akár ez egészséges, ám mégis finom étrendü, eredményes fogyókúra folytatásában.
                      


BioBodyguard

2009. április 14., kedd

Zölderdőben...Mire jó az ibolya?

A HÚSVÉTI locsoló vers hallatán merült fel bennem a gondolat vajon azon kívül, hogy szerény, és illatos mást mit tudhatnak az emberek  az ibolyáról? Mert, amúgy ilyenkor rengeteg lelhető fel erdőn-mezőn,  kertek, bokrok alján belőle.
Vajon azon kívül, hogy összevadászunk belőle egy-egy illatos 
csokrot, gondolunk-e  arra, hogy még mire is használható
 ez a  szerény kis ibolya?
Gyakorlatilag az ibolyavirág: ehető. És a levél is. Gyógynövény? Gyulladáscsökkentő, nyugtató, vérnyomáscsökkentő hatással.
Gyökere is használható, hurut-oldó, köptető készítményekben nyákoldóként bukkan fel, házilagosan forrázatként alkalmazható.
Sok-sok évvel ezelőtt, amikor először vetettem be, részben vizuális élményként tavasszal az ibolya virágát a vasárnapi menü salátájában, az akkor még igencsak fiatal 
gyermekeim furcsán néztek rám, talán szegény mama megbolondult, hogy virággal hintette meg a fejes saláta leveleit?

Persze, mivel apró volt, nem válogatták le a lila fejecskéket a zöld, sárga levelekről, hanem megették. Aztán a következő évben, a szezonban már maguk mentek szedni, azzal, hogy hoztuk az ebédre. Megszokták, egy szezon alatt. A látványát, és ezzel együtt az ízét is. Meg azt is, hogy vannak virágok, amik ehetőek. A jelenben ott tartunk, hogy ilyenkor,  fáradtságos munkával a család, párokkal kibővült összes keze ibolyát szed, nagy halom kerül az asztalra, hogy a szárától megfosztva a fejecskék különböző módon végezzék a pályafutásukat. 
Egy kupac frissen kerül a saláta levelek közé. Egy másik halmocska a szárítás során téli felhasználásra tárolódik /teába, fürdővízbe/. Egy következő adag a nyári napokra jégkockába zárva, fagyasztva . Kandírozott virág  születésnapi túrótorta díszéül. Sőt a bodza szörp mintájára nyugtató, vérnyomáscsökkentő ibolya szörp, forró mézzel leöntve a virágokat, ibolya-méz  is készül. A méz általánosan ismert jótékony  hatása kicsit több lesz, hiszen az ibolya szalicilát tartalmú, nem csak belsőleg /hörghurut/, de külsőleg is, mint ekcéma, pikkelysömör, pattanások ellenszereként, gyulladáscsökkentő.
Biztos, ami biztos, ilyenkor egy kis borecet segítségével ibolya-ecet is készül, hiszen saláta szinte egész évben elérhető, így az ibolya illúzió is. Persze, nem csupán illúzióról van szó, hiszen hatóanyagai /cianidin, violakvercetin,  violarutozid, illóolaj, szaponinok, szalicilsav származékok, karotenoidok /,  valamennyi felhasználási formában hasznosak.
Végül ne felejtsük el, hogy az illata önmagában is gyönyörűség! A látványán kívül.








BioBodyguard

2009. április 5., vasárnap

Csokor a kertből vízügyekre

Ibolya virág, pitypang, no és a fűzfa, nyírfa barka, aranyeső ág, 
húsvét várandó, színes tojásokkal tovább öltöztetve.


A nyírfát szemrevételeztem, hiszen ő is virágzik, apró levél kezdemények a gallyakon. Itt az ideje a nyírvíz, a csiger nyerésének. Igazi tavaszi vitaminbomba, vizeletrendszeri takarító, regeneráló. A zsenge levelét megszárítva egész évben kéznél lesz egy kitűnő vízhajtó tea alapanyaga, belsőleg. Külsőleg hajápoló, de fontos alkatrésze lehet a narancsbőr elleni masszázs olajunknak is.
Ahogy levettem a tekintetem a nyírfa ágairól, a vízhajtó kerti alapanyagok gondolatával kezdtem foglalkozni.Itt ott már sárga virággal jelzi a pitypang a zsenge lelőhelyét a leveleinek, a vízhajtó, méregtelenítő hatású friss saláta alapanyagnak. Aztán, ahogy nézelődöm, felfedeztem a két-három leveles hajtásait a csalánnak is. De jó, itt a friss tea, a finom csalánkrémleves lehetősége! Hú, és mekkora már a lestyán hajtása is! Egyből nagy csokorral szedtem. Nem csak az éppen készülődő ebédre gondolván, hiszen kiváló vízhajtó, vizelet tisztító teaként is. És, ha már ott jártam a zöldségek körül, megszabadítottam a fehérrépát a petrezselyem levelektől, jó halommal.Gondoltam a tervezett leves gombóc betétjére és a kölesvagdaltra. Hogy biztos legyen a vízhajtó hatás, még a friss zeller levelekből ís csíptem le néhányat. Így az egyszerű zöldségeskert béli gyűjtésemből került a méregtelenítési programba néhány zöld levél. Az eredmény:bőséges, méregtelenítéssel egybekötött vízhajtás/és finom ebéd/.
                                                                   

                                                                


BioBodyguard